شناخت با روزنه گاز

در خرید خودرو فروش خودروهای احتراق داخلی وظیفه تهیه و تنظیم ترازو گشتاور و بضاعت خروجی بر عهده دریچه گاز ( Throttle body ) است , دریچه گاز بوسیله یک شیر پروانه ای ( Butterfly Valve ) و تغییر و تحول زاویه آن ترازو جریان هوای ( Air Flow ) ورودی به خرید خودرو فروش خودرو را تنظیم میکند و بدین ترتیب مقدار پاشش سوخت نیز متناسب با این اندازه هوا کاسته شده و توان و گشتاور خروجی خرید خودرو فروش خودرو تهیه می شود . همچنین این وسیله با بهره از یک مسیر جانبی به خرید خودرو فروش خودرو اذن می‌دهد وقتی که خرید خودرو فروش خودرو تحت بار نیست و فرمانی از راننده بر اساس فشار پدال گاز دریافت نشده است خرید خودرو فروش خودرو به صورت بی‌بار ( idle ) همچنان پر‌نور بماند .
انواع دریچه گاز :
عموماً کنترل و تغییر و تحول زاویه روزنه گاز با دو مدل اصلی فیس میگیرد : دریچه گاز مکانیکی و روزنه گاز الکترونیکی ( یا برقی ) .
اجزاء تشکیل‌دهنده دریچه گاز :
دریچه گاز از یک شیر پروانه‌ای ( Butterfly Valve ) ساخته شده شده‌است که با تغییر‌و تحول زاویه خود تراز مؤثر عبور جریان هوا را تغییر و تحول داده و معیار جریان هوا به خرید خودرو فروش خودرو ( ازطریق چندراهه محل ورود و راهگاه‌ها ) را تنظیم می‌نماید . این شیر در دریچه گاز مکانیکی به وسیله کابل و مستقیماً با فرمان راننده ( فشار پدال گاز ) فعالیت میکند , اما در دریچه گاز برقی به وسیله امر سامانه مدیریت خرید خودرو فروش خودرو تغییر زاویه می دهد . بدنه روزنه گاز عموماً از جنس آلومینیوم یا این که مواد ترکیبی ( composite ) ساخته می گردد . استفاده از ماده ترکیبی به دلیل سبک‌تر بودن و مقاومت برعلیه خوردگی , نسبت به جور آلومینیومی برتری دارااست . در دریچه گاز برقی برای اجرا دستور ارسالی از سامانه رئیس خرید خودرو فروش خودرو در تغییر‌و تحول زاویه روزنه گاز از عملگر ( actuator ) و «حسگر ( sensor ) حالت روزنه گاز» سود می‌شود . این حسگر حالت لحظه‌ای روزنه گاز را به مراد تشخیص وضعیت‌های به دور آهسته ( idle ) , تمام بار ( full load ) و یا وضعیت‌های مرتبط با شتابگیری ( accelerating ) یا کاهش سرعت خرید خودرو فروش خودرو ( decelerating ) به واحد رئیس خرید خودرو فروش خودرو ( ECU ) ارسال می‌نماید . روزنه گاز علاوه بر مسیر هوای ورودی از طریق روزنه پروانه‌ای , دارنده یک مسیر هوای اضافی است که هوا از طریق آن می‌تواند به صورت جانبی عبور کند . این مسیر عموماً به وسیله «استپر خرید خودرو فروش خودرو» ( Stepper motor ) تهیه و تنظیم و کنترل میشود . اهداف فایده از «استپر خرید خودرو فروش خودرو» عبارتند از : ایجاد حالت ساسات در طول سرد بودن خرید خودرو فروش خودرو و بسته بودن دریچه گاز , تنظیم بدور آهسته در زمان گرفتن بار اضافی از خرید خودرو فروش خودرو ( به صورت مثال راه‌اندازی کولر ) , تنظیم نسبت مناسب مخلوط سوخت و هوا در دور آهسته و کاهش ترازو ساخت آلاینده‌ها درین شرایط و خودداری از مسدود شدن پر سرعت مسیر هوا وقتی که در سرعت‌های بالا راننده به طور ناگهانی پا را از روی پدال گاز برمی‌دارد .

در آخر می‌توان به مزیت استفاده از دریچه گاز برقی در خرید خودرو فروش خودروهای دوگانه‌سوز نیز اشاره نمود که با استفاده از آن و کالیبراسیون خرید خودرو فروش خودرو در دو شرایط برای دو سوخت , همواره عملکردی دلخواه داشته و در حین به کارگیری خرید خودرو فروش خودرو از یک سوخت به سوخت دیگر ( fuel – switching ) هیچگونه تغییری در همت خرید خودرو فروش خودرو ایجاد و حس نمی شود . فعلا استفاده از دریچه گاز برقی به‌تدریج در حالا تبدیل شدن به یک استاندارد در خرید خودرو فروش خودروهای بنزینی است و در اکثر اوقات خرید خودرو فروش خودروهای تازه امروزی از آن استفاده می گردد .
روزنه گاز مکانیکی :
تا چندی قبل , اکثر خرید خودرو فروش خودروها مجهز بدین گونه روزنه گاز بودند . این نوع روزنه توسط کابل و به طور بدون واسطه توسط فشار پدال گاز به جنبش در میاید . از مزایای این دریچه بی آلایش بودن سیستم و ارزانی آن است .
دریچه گاز برقی :
در روزنه گاز الکترونیکی یا این که برقی , تغییر و تحول زاویه شیر پروانه‌ای با ارسال سیگنال از سیستم رئیس خرید خودرو فروش خودرو شکل قبول می کند . سیستم مدیریت خرید خودرو فروش خودرو با دقت به فرمان راننده و ولی موقعیت حرکتی خرید خودرو فروش خودرو و تلاش خرید خودرو فروش خودرو و راهکار برنامه‌ریزی‌شده در واحد در اختیار گرفتن خرید خودرو فروش خودرو ( ECU ) , دستور تغییر‌و تحول زاویه روزنه گاز را صادر می کند . این گونه روزنه گاز دارنده سیستم مستقیم ارتباطی با پدال گاز وجود ندارد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *