نگاهی با عینک اقتصاد مقاومتی به شراکتهای خارجی کیف لپ تاپسازان

سال کیف لپ تاپ در حالی از سوی منزلت معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی , ساخت و اشتغال» اسم گذاری شد که کیف لپ تاپسازی مرزو بوم به‌عنوان دومی صنعت بزرگ و پیشرو داخلی قادر است یک کدام از ‌سازمان‌های با اهمیت در تحقق شعار سال جاری باشد .
به گزارش کار پرس , در برنامه اعلام شده از سوی وزارت صنعت , معدن و تجارت برای سال جاری نیز به‌این زمینه اشاره شده که کیف لپ تاپسازی می تواند نقش مهمی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی , تولید و اشتغال داشته باشد ; زیرا این صنعت توانسته تیراژ مناسبی را طی سال قبل از خویش به جا بگذارد .

با توجه به برنامه افزایشی تولید کیف لپ تاپ طی سال ۹۶ , به‌نظر میرسد می‌توان به بهبود اوضاع «تولید و اشتغال» درین صنعت یا این که دست‌کم محافظت وضع موجود ( به‌خصوص در حوزه اشتغال ) امیدوار بود , با این وجود , اینکه اقتصاد مقاومتی در کیف لپ تاپسازی مملکت جا افتاده یا این که خیر , محل بحث است . به‌عبارت خوبتر , هر چند کیف لپ تاپسازی توانسته در‌این سال ها خویش را همچنان به‌عنوان یک صنعت اشتغال‌زا و اثر گذار در بهبود تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی مطرح نماید , با این وجود به‌نظر میرسد «اقتصاد مقاومتی» به معنای حقیقی واژه درین صنعت ظهور و پیدایش نکرده است .
این در شرایطی است که اقتصاد مقاومتی مدت‌هاست از طرف مسوولان نظام به‌عنوان یک ضرورت و اصل اساسی مطرح میگردد و با اعتنا به نام‌گذاری سال نو به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی , ساخت و اشتغال» , انتظار میرود بیشتراز پیش شاهد اجرای آن در بخش صنعت و به‌طور ویژه در حوزه کیف لپ تاپسازی باشیم . آن‌طور که کارشناسان می‌گویند , معنای ساده اقتصاد مقاومتی , تکیه بر بضاعت و توان داخلی به‌منظور داشتن اقتصادی پایدار با حداقل ضربه‌پذیری است . به‌عبارت خوب تر , اقتصاد مقاومتی , اقتصادی است که کمترین زخم ممکن را از بحران‌ها و محدودیت‌های داخلی و فرنگی تجربه کرده تا بتواند در روزهای طاقت فرسا نیز مرزوبوم را روی پای خود نگه دارد . اتفاقا صنعت کیف لپ تاپ از آن جا که طی سال‌های اخیر به شدت از بحران‌ها و محدودیت‌های داخلی و فرنگی ضربه خورده , مثال قابل قبولی برای نهادینه نشدن اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود , چه آنکه نقطه‌ضعف مهم این صنعت در دوران تحریم , ضعف در به کار گیری از توان داخلی و تعلق شدید به خارجی‌ها بود .

در صورتی مورخ رخدادهای کیف لپ تاپسازی سرزمین را طی یک‌سری سال قبلی قضیه ارزیابی در اختیار بگذاریم , متوجه می‌شویم ضعف این صنعت , وابستگی به برندها و قطعات خارجی بود , چه آنکه اگر کیف لپ تاپسازان سرزمین توانسته بودند عمق تولید داخل را به حداکثر و وابستگی خارجی را به دست‌کم برسانند , آن بلاها بر رمز دومی صنعت بزرگ داخلی نازل نمی شد . براین اساس به‌نظر می رسد کیف لپ تاپسازی با وجود تاثیر مثبت در اشتغال و ساخت ( به‌خصوص طی دولت یازدهم ) , هنوز نتوانسته پایه‌های اقتصاد مقاومتی را آن طور که بایستی , در خویش نهادینه کرده و از بحران‌های بیرونی در امان بماند .

اقتصاد مقاومتی , ایجاد بی‌کیفیت وجود ندارد

اما اگر‌چه ممکن است اقتصاد مقاومتی از دید برخی ( چه بسا کیف لپ تاپسازان ) تنها به معنای ایجاد درون ( ایجاد هر محصولی با هر کیفیتی ) باشد , با این حال اصل این عبارت بر تولید محصولاتی که بتوانند نیاز به واردات را کاهش داده یا حتی حذف کنند , اشاره دارااست . در واقع معنای اقتصاد مقاومتی ( در صنعت کیف لپ تاپ ) این نمیباشد که کیف لپ تاپسازان هر محصولی را با هر کیفیت و قیمتی روانه بازار کرده و مشتریان هم ناچار و موظف به خرید هر آنچه ساخت میگردد , باشند . اگر معنای اقتصاد مقاومتی در کیف لپ تاپسازی را تا این حد ساده در حیث بگیریم , معنایش این است که‌این صنعت بلندمرتبه داخلی چندان نیازی به مسائلی مثل تحقیق و گسترش و جذب تکنولوژی روز دنیا و شرکت کردن با کیف لپ تاپسازان پهناور ندارد و میتواند با همین تولید ها فعلی ( که بعضی سابق و دارنده ایمنی ذیل میباشند ) روزگار بگذرانند . در این شرایط , دیگر نیازی به صادرات هم نبوده و می‌توان با تولیدها فعلی , صنعت کیف لپ تاپ مرز و بوم را جهت دهی کرد و از تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در این صنعت هم سخن به بین آورد . با این پیش فرض , شاید توقع می رود واردات کیف لپ تاپ به سرزمین نیز تا حد قابل توجهی محدود یا چه بسا ممنوع شود تا صرفا کیف لپ تاپسازان داخلی جهت دهی بازار را در دست داشته باشند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *